Liseliler Bilmez: Ege

90’larda birçok şarkıcı ile tanıştık. Gerek teknolojinin gelişmesi gerekse radyo ve televizyonların çoğalmasıyla yeni isimlerle tanışmıştık. Onlardan birisi de Ege’ydi. Farklı tarzı ile kısa sürede adını duyurmuştu Ege. Peki, 90’ların efsane ismi Ege şimdilerde ne yapıyor? Liseliler Bilmez serimizin konuğu Ege oldu.

Liseliler Bilmez: Ege

Çocukluk aşkı müzik

Çocukluk aşkı müzik
15 Aralık 1968 yılında İzmir’de dünyaya gelen Levent Ak, tanıdığımız adıyla Ege çocukluğundan itibaren müzikle haşır neşir şekilde büyümüş. Klavyeli müzik aletleri çalarak kariyerine başlamış. Daha sonraki yıllarda hayranı olduğu Maria Rita Epik ile tanıştı. Hayatının dönüm noktası olduğunu söylüyor Ege bu tanışıklığın. Ondan özel dersler aldı.

Demoyu yayınladı dikkat çekti

Demoyu yayınladı dikkat çekti
Kendi bestelerini yapmaya başlayan Ege, 1994 senesinde Yaz Aşkım şarkısının demosunu yayınladı ve İzmir’in yerel radyolarında çokça sevildi. Bu başarısı yolunun İstanbul’a uzanmasına neden oldu. Çok geçmeden ilk albümünü çıkardı ve kısa sürede çok sevildi.

Akdeniz esintisi ile kulaklarımızda

Akdeniz esintisi ile kulaklarımızda
Ege çıkardığı albümle adını duyurdu. 1995’te Deli Bir Sevda şarkısına çektiği klip ve parça kulaklarımızın pasını sildi. Tarzı ile diğer müzisyenlerden kısa sürede ayrıldı. Akdeniz esintisini bizlerle buluşturdu. Tam bir ‘yaz şarkıcısı’ oldu. Parçalarını duyanlar kendilerini yaz mevsiminde hissediyordu.

Ünlü isimlerle çalıştı

Ünlü isimlerle çalıştı
Aradan 2 yıl geçince Ege ikinci albümünü yayınladı. Ancak bu defa yalnız değildi albümde. Parçaların düzenlemelerinde Ozan Doğulu, İskender Paydaş, Özkan Turgay, Sarp Özdemiroğlu gibi işinin ehli isimler yer alırken Deniz Seki, Aylin gibi isimler vokalleriyle albümü süslediler.

Geri planda kaldı ama…

Geri planda kaldı ama…
Devam eden yıllarda müzik çalışmalarına devam etti. 1999 yılından itibaren 13 albüme, 3 de kitaba imza attı başarılı isim. Sadece bizler değil yurt dışında da birçok parçası çevrilip, dinlendi. Bizler de severek dinledik ancak yeni nesil onu pek tanımıyor. Gerçi yeni neslin dinledikleri de… Neyse konumuz Ege ve güzel müzikleriydi. Umarım yine eski yazları onun şarkılarıyla yaşarız.

[email protected]


 
Bu makaleye ifade bırak