MELİH NE ARIYOR?

7 Mayıs 2021

Ev ahalisi, “Misafir geldiği şehirde soruşturmaya nasıl katılır?” diye sordu. Tam bu lafın üstüne geldi. ‘Sadakatsiz’ dizisinde Melih (Ali İl), Gönül’ün erkek kardeşi olarak Tekirdağ’da bulunuyor. Misafir yani bir yerde. Öyle bir evde ki, olaylar bir gün bile ara vermiyor. Vukuatı bol. Kendisi de polis olunca, karışıyor. Bu karışma sorgulara girmeye kadar varıyor.
Asya son bölümde isyan etti; “Melih Bey, acaba siz Derin’in dayısı olma sıfatı ile biraz fazla ileri gidiyor olabilir misiniz? Bu sorguda olmanız bile doğru değil.” Melih operasyonlar, sorgular her yerde mevcut. Bir de gönül işine girmeye kalktı, yüzüne gözüne bulaştırdı. Neyse o ayrı konu.
Senaryo kendi öz eleştirisini yapmış oldu bu şekilde!

Kadınlar idare ediyor

Ev ahalisi ‘Masumiyet’ te bir sahneyi izlerken, “Kadınların panik halinde erkekleri idare ettiği diziler var” dedi. Örnekler arka arkaya gelmişti. İsmail’in olay gecesi panik hali ve Beril’in söyledikleri... “İsmail sakin ol. Bırak artık kızı” diyor. İsmail ambulans çağırmak istiyor. “Kendimizi kurtarmak zorundayız. (...) Sen herhangi biri değilsin, sen yaşayan efsanesin...”
Benzer panik durumu ‘Kağıt Ev’de de oluyor. Cihan artık sıkıldığını ve panik halinde yaşamak istemediğini söylüyor Aylin’e onun bürosundaki konuşmalarında. Aylin, “Git anlat Bülent’e içeri tıkılalım” diyor. Cihan suçu üzerine alacağını söylüyor. Aylin karşı çıkıyor ve onsuz olamayacağını anlatıyor. Aylin kendi açılarından durumu toparlıyor. Cinayetin işlendiği an itibarıyla evde Aylin ‘durumu toparlama’, Cihan ‘polise gidelim’ niyetinde.
Bakalım kadınların dümenin başında olmaları, olayları nereye götürecek? Ya da senaryolar ‘adaleti’ nerede bulacak?

Yazının devamı...

ATEŞ İLE İPEK DURUMU

6 Mayıs 2021

Dün bir baktım, bizim Twitter birden hareketlendi. “Madem bu sene bitiyor, Hekimoğlu ile İpek evlensin” diyen mesajlar... “Dizinin bitmesine bu haftayla birlikte üç bölüm kaldı. Ancak Ateş ile İpek ilişkisi adına daha hiçir şey izleyemedik. Belki siz yazarsınız, sesimizi duyarlar son iki bölüm bir nebze de olsa doya doya Ateş ile İpek izleyebiliriz.”

Twitter dünyası pek bir gizlidir. Kim gerçek, kim değil belli olmuyor. Tek bir kalemden, farklı rumuzlarla yazılabiliyor. Yine de böyle bir isteğin izleyicide oluştuğuna bizim ev ahalisinden şahidim. Bu ikiliyi pek bir yakıştırdılar. E hafif bir flört havası da zaman zaman yaşanmadı değil. Benim kulağıma gelen böyle bir durumun orijinalinde olmadığı ve yapımcısının orijinal metne sadık kalınması yönünde çok titiz davrandığı... Şahsen böyle bir son bölüm görmek isterim. En azından askıda bile kalsa, bir tekrar yakınlaşma olabilir!

Komünist senarist kim?

BluTV’nin ‘Yeşilçam’ dizisi, epey ses getirdi. Dizinin senarist Turgut karakteri var. Hapisten yeni çıkmış. O yıllar TKP olayı var. Dizide Semih’in (Çağatay Ulusoy) arkadaşı. Yazdığı bir film senaryosu çok beğeniliyor. Ama kendi adı ile yazmıyor. Çünkü komünist ve duyulursa iş yapma şansı yok. Dizide bazı karakterler kendi isimleriyle, bazıları ‘üstü kapalı’ yoruma açık. Senarist Turgut da öyle. Merak ettim kim olabilir? Kulağıma gelen Vedat Türkali. Senaryolarında kullandığı takma adı olmuştur önceleri...

 

 

Yazının devamı...

‘NE OLUR BİR TEMAS OLSUN!’

5 Mayıs 2021

Bizim seyirci hayli duygusaldır. Dizi ile gerçeği iç içe yaşar. Senaryoların, kendi bildikleri, yaşadıkları, duydukları gibi olmasını ister. ‘Arka Sokaklar’ın Selin ile Mesut’unun durumu çok çarpıcı örnek. Selin (Oya Okar) ve Mesut (Şevket Çoruh) için ‘yoğun bir ilgi ve alaka’ oldu sosyal medyada. Israrcı izleyici illa birlikte olmalarını sağlayacak. “Evlilik olmuyorsa bile yakın temas olsun” diyorlar mesela. “Küçük bir ilerleme görsek...” bir başka yorum. “Diri tutacağız (senaryo ile ilgili böyle söylenmişti ikili hakkında) bol kavga anlamında sanırım. Zaten bu çiftin en iyi sahneleri, kavga sahneleri.”

Yani izleyici, bu duruma bile razı, yeter ki ayrılmasınlar. “Aralarındaki gerilimi seviriz lakin, altı senede bir noktaya varmış olması lazım” yorumu ise gerçek hayatta bu kadar süre geçse mutlaka bir son olur demek istiyor izleyici. Yaşamında nasıl bir değer biçiyorsa etrafındaki karakterlere, aynısını getirip o sunulan hikayenin içine yerleştiriyor.

AYKIRI ÇİFT

‘Kağıt Ev’ bol miktarda ‘Kuzey ülke gerilim polisiye’ göndermeleri olan bir dizi. Mesela bizde pek alışık olunmadık bir psikopat çocuk karakter mevcut. Bahçede bir ceset. Ailede baba ceza huku hocası, anne avukat. Cinayet işleyen ve bunu olağan karşılayan bir kız çocuğu. Ve giderek bir girdabın içine giren hayat...

İşte burada Erdal Beşikçioğlu (Cihan Fırtına) ve Nur Fettahoğlu (Aylin Fırtına) çiftini izliyoruz. Bana göre Beşikçioğlu’nun ‘Behzat Ç’den sonraki en ‘oldu bu’ rolü. Fettahoğlu ile gerçekten çok uyumlular. Gerilim yükü had safhada ilişkinin gidişatını o kadar iyi götürüyorlür ki, gerçekten yaşıyorlar ve yaşatıyarlar bizlere. Romantik ve mutlu çiftlere alışık izleyici. Mutsuzluğun kabaca tarif edersek, uyumunu bizlere yaşatıyorlar. Tehlikeli, sonu belli olmayan bir hayatın, uyumu diyelim.  “

‘Bu kız oynuyor’

Ev ahalisi, “Bu kız oynuyor” dediler. Cemre Fırtına rolünde Helin Kandemir. 17 yaşında tam anlamı ile bir yetenek Helin! Geleceği parlak demek biraz basit olacak. Uluslararası çapta değerlenebilecek bir oyuncudan bahsediyoruz diyelim.

Yazının devamı...

İLK ÜÇTE ‘CAMDAKİ KIZ’ VE ‘TEŞKİLAT’

4 Mayıs 2021

Dünyada sosyal medyada en çok konuşulan televizyon programlarıyla ilgili The Wit List nisan ayı ilk üç yayınlandı. İki Türk dizisi listenin başında... ‘Camdaki Kız’ın yayınlandığı 8 Nisan haftasında Instagram’da birinci olduğu ve bugüne kadar 76 bin 800 takipçiye ulaştığı yazılmış. ‘Teşkilat’ın da yayınlandığı 7 Mart haftasında birinci olduğu, aylık sıralamada üçüncü geldiği ve Instagram’da kendisine 255 bin takipçi kazandığı belirtiliyor.

HBO, TÜRKİYE PAZARINA MI GİRİYOR?

Üst düzey bir yöneticiyle geçenlerde sohbet ediyorduk. “HBO ve Disney Plus yakında Türkiye’de olursa şaşırma” dedi. Disney Plus’ın geleceğini bu köşede yazmıştım. Ama sonra üstünden epey bir zaman geçti. “Sizinle görüşelim” diye bir mail gelmiş HBO’dan. “İlgileniyorlar anlaşılan. Benim konumumu biliyorlar yine de mail atmışlar. Bildiğim; Türkiye’de bir ekip kurmaya çalışıyorlar” diye devam etti.

Yoklama çekiyorlar, piyasayı görmek istiyorlar. “Başka temasları da olduğunu duydum” diye ekledi. Hatta bilgiyi FOX’un içinden almıştım. Amazon Prime daha ileri gitmiş ve yapım şirketleriyle de görüşmeler yapmıştı. “Bundan önce de arayan olmuştu. Görüntülü konuştuk. Kendisi o sırada koşudaydı” diyerek Türkiye’ye giriş isteğinin ne kadar ciddi (!) olduğunu anlatmak istedi. Sonuçta tüm bu markalar Türkiye’ye gelecek. Büyük bir pazar. Ve dizi-film izlemeye meraklı büyük kitle mevcut.

Bir sorun var; bu kadar çok platformu kaldıracak ‘parasal’ güç var mı ülkede? Bu platforma beş, o platforma 10, ötekine 15 verecek tüketici var mı?

Ha bir de ‘dizi indirip izleyen kitle’ var bizde. Epey kalabalık oluyorlar!

İTHAL GÖSTERİ

Emniyet yazı yazmış; “Gösterilerde polis görüntüsü çekilmeyecek” özetle. Son zamanlarda üst üste gösteriler oluyor batı ülkelerinde. Polisin yerlerde sürüklediği vs. görüntüler, ardı ardına haber bültenlerinde. ABD’deki polis şiddeti örnekleri ortaya çıktıkça, bizim bültenlerde hemen yayında. Bizde bundan böyle ekranda ‘yerli gösteri’ olmayacak!

Yazının devamı...

‘SELİN İLE MESUT BİRLİKTE OLSUNLAR’

3 Mayıs 2021

‘Arka Sokaklar’ izleyicisinden bir istek geldi: “Selin ile Mesut kaleme alınsın. Kaçıncı sezon ne nikah var ne de birliktelik... Senaristlerimiz, belki sizin kaleminiz ikna eder. Seyirci yoruldu, bizler Selin ile Mesut’u izlemek istiyoruz.” Ben de sordum “Olabilir mi?” diye. “Seyirciden birliktelik istekleri bize de çok geliyor. Onların bu yöndeki arzularını anlıyoruz. Ancak biz yazarlar olarak, onların arasındaki gerilimi diri tutmayı seviyoruz.” Durum böyle...

Kaç sayfa yazıldı?

‘Arka Sokaklar’, 15’inci yılında. Sordum; “Haftada kaç sayfa yazılıyor?” diye... Yaklaşık 130 sayfa. 15 yılda 70 bin sayfaya yakın yazılmış oluyor kaba hesap...

KORONA, EKRAN VE HOCALAR DURUMU

Son zamanlarda Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a çok kızıyorlar. Bugüne kadar ‘reytingi en yüksek’ hocaydı. Hani ‘kapanın elinde’ durumu. Hocamız geçtiğimiz aralık ayında televizyon kanallarında yayınlanan 63 programa konuk olmuştu. Toplam süre, 28 saat 25 dakikaydı. Bu konuyu yazmıştım.
Ülkemiz haber kanalı ve üniversite kaynıyor. Profesör, ekranın neredeyse sıradan kartviziti oldu! Bu unvanların kendi değersizliğinden değil tabii ki. Biliyorum, çok yakınımda eşimin bir arkadaşı kaç yılını verdi bir ‘doçent’ olabilmek için!
Bugün her akşam onlarca konuk çıkaran 17 haber kanalı var. Kadrolu konuklar oldu ister istemez. Tartışma konuları değişik uzmanlık gerektirse de, seçilmiş olan isimler, her konuyla ilgili konuşmaya başladı.

Yazının devamı...

ZATEN DİZİ KENDİ İLE ALAY EDİYOR!

2 Mayıs 2021

‘Yasak Elma’ ceza aldı. Aile yapısına uymuyor, çok şikayet var özeti. Raporda şöyle bir cümle dikkatimi çekti; “Şahika’nın dizi süresince pek çok karakteri zehirlemesine mizah unsuruymuş gibi değinilmesi, insani ve ailevi değerlere zarar verebilecek nitelikte gözükmektedir.” Dizinin özeti... Zaten tüm ilişkiler ve karakterlerin kendi kendileri ile ‘alay etmesi’ projenin özü.

Valla gündüz ‘gerçeği’ var ‘aile yapımızın’ nadide örneklerinden bir demet! Bu arada Şahika da sizlere ömür...

İşte oyuncu gerçekleri...

‘Menajerimi Ara’, bizim yerli dizi sektörünün durumlarına nokta atışlar yapıyor. Kemal Başar konuk oyuncuydu. Rol icabı çalıştığı sette birtakım durumlara bozulup, kendini karavanına kapatıyor. Dicle sorunu çözmek için orada. “Bıktım yeteneksiz insanlardan. Şu yaşıma kadar bir kere ezbersiz gitmedim ben. Şu Kerem üç defa oldu ezbersiz geliyor sete...” Kerem, ‘Instagram fenomeni’ oluyor dizinin başrolü! “Oyunculuk eğitimi alıyor Kemal abi” diyor Dicle. “Tornaya soksan düzelmez. Artikülasyonu bozuk, ne dediği anlaşılmıyor. Türkçe de yok. ‘Böörek’ diyor. ‘Taarikat’ diyor. Tarikat yahu! Boza mı satıyorsun? Kağıda ‘Kaaat’ diyor. Yanlışa ‘Yalnış’ diyor. Buna doğruyu nasıl öğreteceksin?”

Sanırım Kemal Bey aslında gerçekte yaşadıklarını anlatmış oluyor bu vesile ile!

Durumu özetledi

Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün, Habertürk’te yayınlanan ‘Nedir Ne Değildir’de; “Bu söylenenlerin (Eski Ayasofya imamı vs.) bu topraklarda yeri yok. Bizim kültürümüzde yeri yok. Bu daha çok bir Hicaz kültürü (...) Tekelci, tekçi, kendinden başka merkez kültür tanımayan Hicaz kültürünün (sunucumuz açıklık getiriyor Vahabi kültürünün) bir ürünüdür. Bizim kültürümüz diyalog kültürüdür. Gidin Hicaz’a, ‘Hayır kardeşim, aklın burada yeri yok’ der. O tekçi kültür bu topraklarda son dönemde biraz yer kazanmaya çalışıyor. Ama şunu söylüyorum bunun burada yeri yok” dedi.

Hoca daha ne anlatsın?

Yazının devamı...

BİRAZ DEDİKODU; F-16 DİZİSİ

30 Nisan 2021

TRT’nin büyük projeleri devam ediyor. ‘Barbaroslar’dan sonra ‘Mevlana’ gelecek. Birden piyasada bir sürpriz daha konuşulmaya başlandı. F-16 pilotlarını anlatan bir aksiyon dizisi. Böyle bir düşünce mevcut şimdilik. “Çok yeni” diyorlar. Ama bir kere laf ağızdan çıkınca bir şekilde oluyor. Böyle büyük işleri TRT yapacak.
Zor işler meşakkatli işler her açıdan. Böyle dört başı mamur bir iş daha olmadı. Ormanda üçlü, beşli, 10’lu dövüşüyorlar. Daha iyi senaryo, daha iyi aksiyon, daha iyi cast... Tarihimizin dizi ve film zenginliği çok fazla.
Gelelim F-16’ya. Bizim pilotlarımız dünya çapında. Yerli ‘Top Gun’ neden olmasın? Bir de işin dizi tarafı var. Çok şey isteyen bir proje. Aklıma bizim akrobat jet pilotları geldi mesela. Profesyonellerden bir ekip...

Ne olacak bu reyting?

Bazı dizilerin çift haneli izlenme oranları oluyor. Sonra bir tekrarı yayınlanıyor. Reyting yerlerde. Enteresan bir durum. Yazmıştım örnek vererek. Sordum, dedikleri: “Kim ne izliyor sistemin gözünden kaçmaz. Bazı dizilerin sezon içinde özel izleyicisi olabiliyor. Değişik faktörler var. Mesela bir Karadeniz dizisi oluyor o bölgede patlama yapıyor. Bu da genel reytinglere yansıyor. Sonra tekrarında aynı ilgi olmuyor.”
Özel televizyon cephesinde durum farklı. “TRT’de çift haneli, bizde olsa, işte yüzde 5-6 arasında dolaşır.”
Valla karışık işler...

Gaın; işlere devam

Yazının devamı...

Yazlık diziler çoğalıyor, sekiz proje geliyor

29 Nisan 2021

Bazıları cast aşamasında, bazılarında yönetmen ve senaryo belli, bazılarında da oyuncular... Bugün baktığımızda ‘yazlık’ diye tabir edilen sekiz yeni dizi, belli olmuş durumda. Şöyle bir göz atalım.

En bi’ romantik

Bu yaz daha da ihtiyaç olacak gibi... Deniz, kum, güneş hayali mi diyelim. OJO Pictures işi ‘Cam Tavanlar’ı Meriç Acemi yazdı. Bensu Soral ve Kubilay Aka başrollerde. Bu yapım Show TV’ye..

Star’a iki iş var: Biri Ay Yapım’ın ‘Ada Masalı’. Yelda Eroğlu yazdı. Alp Navruz ile Ayça Ayşin Turan oynuyorlar. Diğeri Koliba Film’in ‘Kazara Aşk’ı. Başrollerde Ümit Kantarcılar, Sude Zülal Güler, Sadi Celil Cengiz ve Burakhan Yılmaz var.

Süreç Film’in bir işi var; ‘Kalp Yarası’. Hikaye Tomris Giritlioğlu’nun. Senaryosunu Sema-Mahir Erol yazıyor, yönetmen koltuğunda Hülya Bilban oturuyor. Gökhan Alkan, Merve Çağıran, Yağmur Tanrısevsin şu an belli olan isimler. Haziranda yayında olacak.Yağmur Ünal, FOX’a bir iş yapıyor. Başrollerde Burcu Özberk, İlhan Şen ve Burak Yörük var.

Kanal D’ye iki iş

ARC Film’in ‘Baht Zamanı’... Yönetmen koltuğunda Serdar Gözelekli var. Başrol oyuncuları Cemre Baysel ve Aytaç Şaşmaz oldu.

Bir diğer iş NTC Medya’nın ‘Aşkın Tarifi’. Kadir Doğulu ile Serra Arıtürk başrollerde. Bir de bu ekibe ‘Sen Çal Kapımı’ ve ‘Menajerimi Ara’yı ekleyin. ‘Yazlık diziler’ rekabeti başlıyor.

Yazının devamı...
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
sakarya escort
nevşehir escort
kayseri escort
sakarya avukat
webmaster forum
buca escort bayan